„Am fost luată de coc și făcută titirez prin sală”

(Articolul original poate fi vizualizat AICI.)
newsweek.ro, Andrei Vasilescu | Actualizat: 02.09.2025 – 19:54

Un raport realizat de Asociația Română pentru Apărarea Drepturilor Sportivilor (ARADS-EU) face dezvăluiri cutremurătoare privind violența fizică și umilirea publică la care sunt supuse sportivele de la Gimnastică Ritmică.

Documentul detaliază un tipar sistematic de hărțuire, discriminare și umilire publică a sportivelor care au avut curajul să vorbească despre abuzurile din gimnastica ritmică românească.

Rezultatul? Patru dintre cele mai bune zece gimnaste ale României din 2024 au fost eliminate din loturile naționale, marginalizate sau forțate să-și continue cariera în alte țări, iar peste 20 de sportivi minori au fost afectați colateral, prin sabotarea antrenamentelor și blocarea participării la competiții.

citește tot articolul

Leave a Reply

Share